fbpx

Jak długo goi się tatuaż?

Pierwszy tatuaż i dużo wątpliwości? Nie pamiętasz dokładnie, co mówił tatuator na temat gojenia się Twojego tatuażu? Po głowie chodzą Ci pytania: „jak długo goi się tatuaż?”, „czy dobrze pielęgnuję swój tatuaż?”. W tym wpisie postaram się rozwiać Twoje wątpliwości i wytłumaczyć cały proces gojenia tatuażu.

Etapy gojenia się tatuażu.

Proces tatuowania to nic innego, jak wbijanie igieł (bądź pojedynczej igły w zależności od tatuażu, który posiadasz) pod Twoją skórę. Jak wszyscy doskonale wiemy, ingerencja w naszą skórę powoduje rany. Czyli upraszczając: tatuaż jest jak świeża rana, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby dobrze się zagoić. Ponadto, trzeba o nią dbać z dużą starannością. Czy tatuaż boli?przeczytasz o tym tutaj.

Etap pierwszy: Zakończony proces tatuowania.

Tutaj zaczyna się proces gojenia. Świeży tatuaż może być lekko opuchnięty, Po kilku godzinach z tatuażu będzie sączyć się osocze oraz resztki tuszu. Podpowiedź: tatuaż może przypominać zamazany wzór, to naturalny proces i nie masz się czego obawiać. Tatuażysta z pewnością nałożył na Twój tatuaż folię lub tzw. „drugą skórę” (Dermalize).

  • Kiedy ściągnąć folię ze świeżego tatuażu?

Optymalny czas to 4 godziny (UWAGA! Jeśli sesja zakończyła się o późnej porze to można się z nią już położyć spać i ściągnąć rano.)

  • Kiedy ściągnąć „drugą skórę” ze świeżego tatuażu?

Ściągamy ją po dwóch nocach od momentu wykonania tatuażu.

Po ściągnięciu folii przemyj tatuaż letnią wodą i osusz ręcznikiem papierowym (ręcznik kąpielowy może podrażnić tatuaż). Dobrze, gdyby Twoja skóra mogła „pooddychać” przez chwilę, jeśli jednak Twój tatuaż jest w kłopotliwym miejscu, np. masz tatuaż pod biustem bądź tatuaż na plecach i Twoja skóra nie może pozostać odkryta, posmaruj tatuaż maścią i owiń ponownie folią.

  • Po co owijamy tatuaże folią?

Jak wspomniałem, tatuaż to rana, a o ranę trzeba dbać (przeczytaj jak), aby nie dostały się do niej żadne bakterie, brud, czy kurz.

Etap drugi: Gojenie tatuażu.

Proces, który opisałem wyżej, powtarzamy przez cały okres gojenia. Tatuaż przemywamy wodą, osuszamy ręcznikiem i smarujemy odpowiednią maścią, która wspomaga proces gojenia. Jeśli tylko możliwe, pozwalamy naszej dziarze oddychać, zdecydowanie przyspieszy to proces gojenia. Co więc jest następnym etapem?

Gojenie tatuażu. Tatuaż się złuszcza i swędzi, czy to normalne?

Tak! Złuszczanie naskórka oraz uporczywe swędzenie to znak od naszego organizmu, że naskórek się regeneruje. Nałożenie warstwy maści powinno pomóc w zniwelowaniu swędzenia. WAŻNE: NIGDY NIE DRAP SWOJEGO TATUAŻU I NIE ODRYWAJ ZŁUSZCZAJĄCEGO SIĘ NASKÓRKA, ponieważ możesz go uszkodzić i wydłużyć proces gojenia!

Po złuszczeniu naskórka, gojenie tatuażu dobiega końca, jednak to nie koniec etapu, w którym musisz o niego dbać. Podczas tatuowania w studio tatuaży (Lublin), gdzie pracuję, każdemu klientowi powtarzam, że końcowy efekt tatuażu zawsze zależy od dbałości klienta. Co to tak właściwie znaczy?

Dbałość o tatuaż. Jak dbać o tatuaż?

  • Nie wystawiaj tatuażu bezpośrednio na promienie słoneczne. Przy świeżym tatuażu jest bezwzględny zakaz opalania zarówno na słońcu, jak i na solarium. W przypadku, kiedy Twój tatuaż jest zagojony, warto chronić go kremami z wysokim filtrem UV.

  • Smaruj swój tatuaż! W przypadku świeżego tatuażu używaj specjalnych maści, które wspomagają proces gojenia. W przypadku zagojonego tatuażu warto używać kremów przeznaczonych do pielęgnacji tatuaży.

Jak długo będzie goił się mój tatuaż?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim każdy organizm jest inny i nie u każdego proces gojenia przebiega tak samo. Szacuje się, że okres gojenia trwa ok. 21 dni. Jednak w zależności od wielkości tatuażu oraz układu immunologicznego klienta, może ulec wydłużeniu bądź skróceniu.

Gojenie tatuażu: Co powinno mnie zaniepokoić?

Najważniejsze to zawsze wybór odpowiedniego studia, które dba o higienę oraz zatrudnia profesjonalistów. Dzięki temu unikniemy zarażenia się np. wirusem HCV.

Co powinno zaniepokoić? Z pewnością Twoje samopoczucie. Jeśli występuje u Ciebie długotrwała gorączka, rozbicie oraz ogólne złe samopoczucie organizmu, a Twój tatuaż mocno piecze i mimo upływu dni wciąż jest intensywnie obrzęknięty, bądź zauważasz na nim ropę, koniecznie udaj się do lekarza! Prawdopodobnie doszło do stanu zapalnego, które powinien obejrzeć lekarz.

UWAGA! Krótkotrwały gorączka lub stan podgorączkowy są normalne, ponieważ każdy proces tworzenia tatuażu to tak naprawdę ingerencja w ciało a organizm może oczywiście zareagować w ten sposób. Najważniejsze to nie panikować 🙂

Chcesz dopytać?

Nie krępuj się! Jestem do Twojej dyspozycji.