fbpx

Powikłania po tatuażu

Jeśli decydujemy się na tatuaż, to podstawą powinien być wybór legalnego oraz profesjonalnego studio tatuaży. Lublin to miejsce, w którym mamy okazję pracować, a także poszerzać swój warsztat artystyczny. Podczas konsultacji zawsze informujemy klienta, że nie tylko wzór jest kwestią indywidualną, ale również reakcja organizmu na tusz. Jakie powikłania po tatuażu mogą wystąpić? Czy powikłania po tatuażu występują zawsze?

Jak wyglądają powikłania po tatuażu? Co powinno zaniepokoić?

Przede wszystkim warto zapoznać się z objawami, które są naturalnym procesem występującym po tatuowaniu. Są to:

  • Obrzęk/lekka opuchlizna w miejscu tatuażu,

  • Zaczerwienienie skóry,

  • Sączące się osocze,

  • Stan podgorączkowy.

Wyżej wymienione symptomy są naturalną reakcją organizmu na ingerencję igły oraz tuszu w naszą skórę. Lekka opuchlizna oraz zaczerwienienie spowodowane są podrażnieniem skóry. Zarówno obrzęk jak i zaczerwienienie powinno być umiarkowane i zniknąć do 48 godzin. Naturalnie obie reakcje uzależnione są od naszych indywidualnych predyspozycji do regeneracji. Jeśli jednak opuchlizna po tatuażu jest zbyt duża, a miejsce, w którym był wykonany tatuaż, jest mocno zaczerwienione i obrzęknięte, warto skonsultować się z tatuatorem, bądź lekarzem pierwszego kontaktu.

Osocze zmieszane z tuszem jest również naturalnym procesem, który występuje po tatuowaniu i nie powinno być powodem do obaw.

Stan podgorączkowy również jest naturalną reakcją naszego organizmu na proces tatuowania. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, również należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ mogło dojść do stanu zapalnego.

Powikłania po tatuażu: Co powinno zaniepokoić?

Blizny oraz bliznowce.

Są to odstające oraz szpecące blizny, które wpływają nie tylko na estetykę naszego ciała, ale również mogą upośledzać pracę stawów.

Alergie.

Alergia na tusz jest kwestią indywidualną, która powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Udając się do studia tatuażu, należy mieć pewność, że nasz organizm nie ma alergii na tusz.

Infekcje wirusowe. Zarażenie wirusem HIV oraz HCV.

Są to jedne z najpoważniejszych powikłań, do których dochodzi jeśli korzystamy ze studia, w którym nie dba się o podstawową higienę narzędzi oraz stanowiska pracy. W przypadku wyboru nieprofesjonalnego studia możemy narazić się również na takie infekcje wirusowe oraz bakteryjne jak: gronkowiec, paciorkowiec oraz liszajec.

Stan zapalny organizmu.

Do stanu zapalnego często dochodzi w wyniku zbyt mocnej pracy igły w skórze. Objawami stanu zapalnego są: mocny obrzęk w miejscu tatuowania, silne zaczerwienienie oraz ropne nacieki.

Jak uniknąć powikłań po tatuażu?

Jeśli wybieramy profesjonalne studio tatuażu, zawsze możemy poprosić o konsultację przed wizytą, która rozwieje nasze wątpliwości. Możemy również zauważyć, czy stanowiska są czyste, a igły na bieżąco wymieniane.

Warto również zapoznać się z opiniami dotyczącymi studia, ponieważ mogą nam one wiele powiedzieć na temat miejsca, w którym chcemy zrobić swój tatuaż.

Pamiętaj, w grę wchodzi Twoje zdrowie.

Chcesz dopytać?

Nie krępuj się! Jestem do Twojej dyspozycji.