fbpx

Tatuaż a oddawanie krwi

Jeśli chodzi oddawanie krwi przez osoby, które posiadają tatuaże, to nie ma przeciwwskazań. Zakaz oddawania krwi przez osoby wytatuowane to często powielany MIT, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Dawców krwi wciąż brakuje, a poprzez powielanie nieprawdy, osoby z tatuażami nie zgłaszają się do punktów krwiodawstwa. Czy znasz podstawowe przeciwwskazania? Czy wiesz, skąd się wziął mit odnośnie tatuaży, a oddawania krwi?

Oddawanie krwi: Posiadanie tatuażu NIE jest przeszkodą!

W punkcie krwiodawstwa przed przystąpieniem do pobrania pacjent zawsze zobowiązany jest do wypełnienia ankiety, w której należy zaznaczyć, ile czasu upłynęło od wykonania tatuażu. W grę wchodzi nie tylko zdrowie, ale również życie, dlatego należy pamiętać, aby ankietę wypełnić zgodnie z prawdą.

Przeciwwskazanie do oddania krwi istnieje tylko i wyłącznie wtedy, kiedy tatuaż został wykonany wcześniej niż 6 miesięcy od dnia, w którym oddajemy krew, jeśli nie wykonujemy badań na WZW typu C, WZW typu B oraz HIV. Jeśli jednak wykonamy te badania i otrzymamy wynik ujemny, możemy oddać krew już po 4 miesiącach od wykonania tatuażu.

Oddaj krew, uratuj życie!

Podczas sesji, które wykonujemy w naszym studio tatuażu w Lublinie, często zachęcamy naszych klientów, aby podzielili się dobrem, które mają w sobie i po określonym czasie od wykonania tatuażu, zgłosili się do najbliższego punktu krwiodawstwa. W odpowiedzi bardzo często słyszymy: „Z tatuażem nie wolno oddawać krwi”. Edukacja i uświadamianie klientów o tym szkodliwym micie powinna być podstawową techniką w każdym studio tatuażu.

Jakie są przeciwwskazania do oddania krwi?

→ Choroby układu nerwowego (choroby psychiczne, padaczka, przewlekłe choroby ośrodkowego układu nerwowego),

→ Choroby układu krążenia (miażdżyca, wady serca, choroba niedokrwienna, niewydolność krążenia),

→ Schorzenia wątroby,

→ Zaburzenia krzepnięcia,

→ Choroby nerek,

→ Choroby tarczycy,

→ Cukrzyca,

→ Nowotwory,

→ Zakażenie wątroby wirusem typu B, typu C,

→ Żółtaczka,

→ HIV,

→ Gorączka,

→ Uzależnienie od narkotyków/alkoholu,

→ Choroby weneryczne.

Są to główne przeciwwskazania, które znajdziemy w wielu punktach krwiodawstwa. Na listach informacyjnych NIE odnajdujemy przeciwwskazań, jeśli chodzi o tatuaż. Tatuaż jest bowiem przeciwwskazaniem czasowym, co oznacza, że po upłynięciu określonego czasu (w tym przypadku 6 miesięcy), możemy zostać dawcami.

Jakie są czasowe przeciwwskazania do oddania krwi?

→ Choroby zakaźne (możemy oddać krew po 2 tygodniach od wyleczenia),

→ Gruźlica ( możemy oddać krew po 2 latach od wyleczenia),

→ Grypa ( możemy oddać krew po 2 tygodniach od wyleczenia),

→ Tatuaż ( możemy oddać krew po 6 miesiącach od wykonania),

→ Zabiegi chirurgiczne ( możemy oddać krew po 4-6 miesiącach od zabiegu),

→ Zabiegi kosmetyczne ( możemy oddać krew po 4-6 miesiącach od zabiegu).

Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą na stronie krwiodawców, która szczegółowo opisuje każde z powyższych przeciwwskazań.

Jako tatuatorzy wspieramy i zachęcamy do dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze. Oddaj krew, uratuj życie!

Chcesz dopytać?

Nie krępuj się! Jestem do Twojej dyspozycji.