fbpx

Instrukcja pielęgnacji tatuażu

Gdy opuszczasz Pracownię Tatuażu, to głównie od Ciebie zależy, jak wesprzesz swoją skórę w procesie gojenia.

Świeży, gojący się tatuaż jest dość niezwykłą raną, ponieważ aplikowane są do niej ciała obce w postaci cząsteczek tuszu. Zazwyczaj staramy się usunąć ciała obce z rany, w przypadku tatuażu  zależy nam,  by wspomóc proces enkapsulacji  (kapsułkowania pigmentów) tuszu w komórkach skóry.

Dlatego użycie produktów stworzonych specjalnie pod kątem gojenia tego typu rany jest istotne i pozytywnie wpłynie na proces gojenia.

 Twój Tatuator na pewno zrobi wszystko,  abyś opuścił Pracownię z prawidłowo wykonanym i profesjonalnie zabezpieczonym tatuażem.

Natomiast to od Ciebie i Twojej pielęgnacji tatuażu zależy, jak wzór będzie wyglądał po wygojeniu.


KAPSUŁKA WIEDZY:

Warstwa hydrolipidowa to niewidzialna bariera chroniąca naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Warstwa ta zostaje poważnie osłabiona w wyniku procesu tatuowania. Ważne jest, by ją odbudować i wzmacniać na działanie czynników zewnętrznych.

Czas odnowy naskórka bez dodatkowego wsparcia wynosi około miesiąca, ale im dłuższy proces gojenia, tym większe szanse wystąpienia komplikacji takich jak np. infekcje bakteryjne.

Skóra do szybkiej regeneracji  i odbudowy bariery lipidowej potrzebuje składników odżywczych: witamin, soli mineralnych i nawilżenia.

Wysokie stężenie tych kilku składników aktywnych pomoże Ci na znaczne skrócenie procesu gojenia, uchroni od powikłań, ułatwi dbanie o nowy tatuaż i pozwoli cieszyć się pięknie wygojonym tatuażem.

 

PROCES GOJENIA:

Gojenie tatuażu to długotrwały proces, na który składa się kilka ważnych etapów → pełne wygojenie skóry może potrwać nawet do kilku tygodni.

 

 W pierwszych godzinach  po wykonaniu tatuażu skóra jest mocno zaczerwieniona i wydobywa się z niej krew oraz osocze. W tym czasie skóra może także być lekko posiniaczona, a tatuaż delikatnie wypukły. W pierwszym tygodniu gojenia się tatuażu staraj się nosić przewiewne ubrania  najlepiej wykonane z naturalnych tkanin.

 

W trakcie gojenia najczęściej między 4 a 10 dniem skóra zaczyna swędzieć; naskórek będzie delikatnie się łuszczyć  →  nie należy go zrywać oraz nie należy drapać skóry, może to spowodować powstanie ubytków w tatuażu! Tatuaż w tym okresie może wyglądać niekorzystnie, jakby „odpadał”  a  naskórek, będzie mieć intensywny kolor i może brudzić ubrania.
                           

PRODUKTY ZALECANE DO  GOJENIA I PIELĘGNACJI TATUAŻU*:

  • profesjonalny produkt do mycia: pianka/mydło/żel do mycia lub delikatny płyn o  neutralnym pH, który nie zawiera alkoholu i substancji zapachowych
  • dedykowany produkt do pielęgnacji: masło/żel/krem
  • bezzapachowy ręcznik papierowy
  • „oddychająca” folia spożywcza
  • krem z filtrem UVA+UVB (50+)

*w gablocie naszej Pracowni znajdziesz profesjonalne i dedykowane produkty

marki LoveInk oraz ColorBright

 

INSTRUKCJA PIELĘGNACJI  ŚWIEŻEGO TATUAŻU:

 

RODZAJ OPATRUNKU:

1A. Jeżeli tatuaż został zabezpieczony opatrunkiem paro-przepuszczalnym, tzw. second skin (druga skóra),  taki opatrunek można nosić do 48 godzin zgodnie z zaleceniami producenta.

Opatrunek tego typu  jest hipoalergiczny,  utrzymuje tatuaż nawilżony dzięki osoczu i płynie tkankowym, które wypływają z nakłutej skóry zapewniając idealne środowisko do gojenia rany, jednocześnie  świetnie przepuszczając  powietrze i chroniąc go przed czynnikami zewnętrznym.

Przez okres, w którym masz na sobie wyżej wymieniony typ opatrunku, nie musisz niczym smarować tatuażu ani go przemywać.
Jeżeli po 24 godzinach opatrunek trzyma się dobrze, jest szczelny (nie wycieka spod niego żaden płyn) oraz nie ma odparzenia lub uczulenia od folii można nosić opatrunek przez kolejne 24 godziny lub założyć nowy opatrunek typu second-skin, jeżeli tatuator przekazał Ci opatrunek oraz poinformował jak założyć go we własnym zakresie.

Jeżeli opatrunek przecieka, nie noś go dłużej niż 24 godziny, nieszczelność daje możliwość przedostania się do rany bakterii i zanieczyszczeń, które przy dłuższym kontakcie ze świeżym tatuażem mogą wywołać niepożądane powikłania.

 

 INSTRUKCJA ZDEJMOWANIA OPATRUNKU  TYPU SECOND SKIN:

Pod strumieniem letniej wody (pod prysznicem lub w umywalce) delikatnie odklej second skin, zaczynając od krawędzi i powoli zsuwając go w kierunku środka tatuażu

 Pamiętaj, aby nie używać zbyt dużej siły, żeby uniknąć uszkodzenia skóry i tatuażu.

Przejdź do kroku INSTRUKCJA PIELĘGNACJI

1B. Jeżeli tatuaż został zabezpieczony folią spożywczą, staraj się nie trzymać tej samej  folii dłużej niż 3 godziny. Folia spożywcza nie jest tak szczelna jak second-skin i  może powodować odparzenia, jeżeli będziemy ją zbyt długo nosić bez zmiany na świeżą.

Kiedy przebywasz w czystym otoczeniu, możesz zdjąć folię i ograniczyć się tylko do noszenia jej podczas  nocy. Tatuaż przez pierwsze 24 godziny jest bardzo lepki, niezabezpieczenie tatuażu na czas snu może spowodować przyklejenie się pościeli lub ubrania  co może powodować duże podrażnienie. Za każdym razem, gdy zmieniasz folię przejdź do kroku INSTRUKCJA  PIELĘGNACJI.

 

Przez pierwsze 3 dni owijaj tatuaż folią  szczególnie w przypadkach narażenia tatuażu na niekorzystne warunki  lub kiedy nie masz całkowitej kontroli nad swoimi ruchami,np. podczas snu lub w trakcie pracy (sprawdzaj, czy folia się nie zsunęła)

Jeśli  masz taką możliwość, pozostawiaj tatuaż bez osłony, żeby „mógł  oddychać” →  dzięki temu ochronisz skórę przed powstawaniem odparzeń.

 

 *W wyjątkowych sytuacjach,  jeśli Twój tatuaż jest obszerny i zawiera dużo czarnego tuszu,

może zostać zabezpieczony chłonnym  podkładem higienicznym

Ze względu na dużą ilość wydzielającego się osocza i barwnika, pozostaw podkład higieniczny

 na całą noc, następnie umyj wytatuowany obszar,  a następne przejdź do punktu  INSTRUKCJA PIELĘGNACJI i  postępuj według  punktu 1B ( zabezpieczenie folią spożywczą)

 

INSTRUKCJA PIELĘGNACJI:

Zawsze pamiętaj o umyciu rąk przed dotykaniem tatuażu,

aby nie przenosić bakterii i zanieczyszczeń na ranę

  1. Po zdjęciu opatrunku/folii  delikatnie i dokładnie przemyj wytatuowany obszar letnią wodą z dedykowanym produktem, a następnie osusz (nie pocieraj) jednorazowym ręcznikiem papierowym.
  2. Pozostaw tatuaż odsłonięty i pozwól skórze ”pooddychać” przez około 5 min.
  3. Następnie nanieś niewielką* ilość produktu przeznaczonego do pielęgnacji tatuażu i  delikatnie  go wmasuj, pozostawiając jedynie cienką warstwę.

*Nie należy stosować zbyt dużej ilości produktu, gdyż może to negatywnie wpłynąć na proces gojenia: dla łatwiejszej aplikacji polecamy nałożyć krem na 3 różne palce

 i nanieść małą ilość z każdego palca na inną część wytatuowanej skóry.

 

  1. Przez pierwsze 3 dni nakładaj folię wtedy, kiedy jest to niezbędne: na noc, kiedy musisz iść do pracy, nałożyć ubrania, które mogą przylegać do tatuażu, lub kiedy wiesz, że możesz mieć kontakt z kurzem czy brudem.
  1. Świeży tatuaż należy smarować około 3-4 razy dziennie, za każdym razem poprzedzając umyciem tatuażu i dokładnym osuszeniem
  2. Powyższą regularność stosuj minimum 7 dni, po tym czasie stopniowo wygaszaj częstotliwość → cały proces pielęgnacyjny powinien trwać 14-21 dni.
  1. Po tym czasie możesz odstawić specjalistyczne produkty i  przejść na klasyczną pielęgnację oraz produkty nawilżające (np.balsamy/emulsje), które złagodzą swędzenie*  i pozytywnie

wpłynął na wygląd tatuażu.

* swędzenie może utrzymać się do kilku tygodni

 

 DODATKOWE   ZALECENIA:

  • Zadbaj o sen, odpowiednie nawodnienie oraz pożywną dietę!
  • Unikaj nadmiernego kontaktu ze zwierzakami, szczególnie jeżeli dotychczas Twój pupil spał z Tobą w łóżku; to pozwoli wyeliminować ryzyko zadrapania tatuażu oraz wystąpienia infekcji.
  • Ogranicz spożycie alkoholu, gdyż alkohol spowalnia procesy gojenia, co może wydłużyć czas, w którym skóra jest narażona na zakażenia oraz mieć negatywny wpływ na wygląd tatuażu.
  • Przez minimum 30 dni unikaj długich kąpieli oraz basenu i sauny
  • Unikaj wysiłku fizycznego przez co najmniej tydzień, szczególnie uważaj na uszkodzenia np. otarcia. W przypadku ekspozycji tatuażu na znaczną ilość potu natychmiast umyj tatuaż.
  • Nie nadwyrężaj i nie narażaj skóry na rozciąganie w miejscu wykonania tatuażu, może to prowadzić do przemieszczenia pigmentu w skórze.
  • Zadbaj o czystą pościel, w zależności od potrzeby pościel warto wymieniać przynajmniej co kilka dni.
  • Unikaj ekspozycji tatuażu na słońce, szczególnie przez pierwszy  miesiąc.
  • Po wygojeniu tatuażu stosuj filtr (najlepiej SPF 50), który  będzie chronił przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Nie stosowanie filtrów może  prowadzić do znaczącego blaknięcia kolorów.

 

PODSUMOWANIE

Pamiętaj, że proces gojenia tatuażu może się różnić w zależności od wielkości i miejsca tatuażu. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać wskazówek udzielonych przez artystę tatuażu oraz dbać o higienę podczas procesu gojenia.

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z procesem gojenia, zapraszamy do kontaktu z Pracownią Dobra oraz bezpośrednio z  Artystą, który wykonał Twój  tatuaż.

 

 

Chcesz dopytać?

Nie krępuj się! Jestem do Twojej dyspozycji.